Starověkou Lýkií

Starověkou Lýkií

Lýkie je jedna z mnoha slavných antických říší, jejíž kořeny sahají až do prvního tisíciletí před naším letopočtem. Tuto námořní velmoc tvořily na dvě desítky městských států, jejichž města ležela v hornatém pobřežním pásu Středozemního moře. Lýkie se rozkládala od Antalye na západ směrem do Fethiye. Tradiční turistická letoviska a takzvaná Turecká riviéra leží v opačném směru, tedy od Atalye na východ. Západní pobřeží je hornaté, plné kouzelných zátok a borovicových lesů.

 

Historie

Lýkie soupeřila s Peršany i Makedonci a postupem času se stala provincií Říše Římské. Ve 2. a 3. století n. l. postihlo Lýkii velké zemětřesení a zkázu na obyvatelstvu dokonala epidemie moru. V době arabských námořních výbojů v 8. století n. l. byla lýkijská města postupně opuštěna a zanikla tak jedna z velkých anatolských civilizací. Města Lýkie nalezneme dnes tak, jak je obyvatelé opustili, jakoby to bylo před pár desítkami let a ne před mnoha staletími. Ohromující amfiteátry, chrámy a pohřebiště se sarkofágy, vše již zcela vrostlé do divoké okolní přírody.

Náš itinerář obsahuje nejvýznamnější lýkijské lokality, hodně koupání, krásné přírodní scenérie i prohlídky měst a muzejí. Na cestě po pobřeží středozemního moře si fyzicky i psychicky odpočinete.

1. den přílet do Antalye ve večerních hodinách, ubytování.

2. den nás čeká prohlídka starého města a přístavu v Antalyi, uvidíte jednu z nejstarších seldžuckých mešit Yivliminare z roku 1230 a navštívíte Archeologické muzeum, kde si budete moci prohlédnout mnoho soch a artefaktů z míst, která spolu v následujícíh dnech navštívíme. Půldenní výlet do prvního Lýkijského města Thermessos, které leží vysoko v horách v oblasti stejnojmenného národního parku. Je to jediné město, které Alexandr Makedonský nedokázal dobýt. Ubytování v Antalyi.

3. den se vypravíme po snídani po pobřeží na západ a vyjedeme lanovkou na horský vrchol masivu Bey Dağları zvaný Tahtalı, který má 2365 m n. m. Z něj je úchvatný výhled na okolní vrcholky hor i na nekonečnou hladinu moře. Pod touto horou leží druhé Lýkijské město, které navštívíme – Phaselis. Phaselis se nachází v borovém háji na břehu krásné laguny. Po prohlídce Phaselisu se vydáme na oběd do blízké rybí restaurace. Odpoledne se přesuneme do Adrasanu dále na pobřeží, kde se ubytujeme, koupat se a odpočívat můžete dle libosti.

4. den se vydáme ke třetímu Lýkijskému městu nesoucímu název Olympos. Zbytky antického města se skrývají v krásné přírodě na březích řeky, která ústí do moře. Cestou z Olympu dojdeme na pláž Çıralı, kde si dáme malou pauzu. Čeká nás totiž výšlap na úpatí stejnojmenné hory Olympos, z níž dodnes šlehají plameny bájné Chiméry (hořící podzemní plyny). Návrat do Adrasanu a ubytování.

5. den ráno vyrazíme do městečka Demre, respektive bývalé lýkijské Myry, kde působil jako biskup nám dobře známý svatý Mikuláš. Po prohlídce Myry a kostela sv. Mikuláše se vypravíme lodí na půldenní výlet na malebný ostrov Kekova. Možnost koupání a oběda. Navečer se přesuneme do Kaşe, kde budeme nocovat.

6. den se vypravíme do Fethiye, kde si prohlédneme věhlasné skalní hrobky. Dále se přesuneme k překrásné mořské laguně zvané Ölüdeniz (Mrtvé moře), kde se nachází stejnojmenný národní park. Zde zakotvíme na nějaký čas na pláži, poobědváme a prohlídneme si krásy národního parku. Návrat do hotelu v Kaşi.

7. den se vydáme na celodenní cestu vnitrozemím přes úchvatné horské hřebeny pohoří Beydağları zpět do Antalye. Cestou navštívíme horské vesničky Elmalı a Beyler köyü a k večeru se vrátíme do Antalye, kde se naposledy ubytujeme.

8. den se raním letem vrátíme do Prahy.

 

termín konání:

2. 10. – 9. 10. 2019

 

poznámka:

Tento itinerář realizujeme společně s odborníky na cesty po Blízkém Východě CA Andrea a Karel Hrdličkovi a CK Avetour

http://www.cahrdlicka.cz/katalog-zajezdu/lykie-podzim-2019-254

Zájezd je na přání klientů možné realizovat individuálně i v jiných termínech po předchozí domluvě. Minimální počet účastníků je 6 osob.